Kale Anarcılar Klübü Üyesi Çilingir

Çilingir haftanın 7 günü 24 saati hizmet veren kapıda kaldığınızda kilidinize zarar vermeden kapınızı açabilen ustalara denir. Kapınıza gelen çilingirler sizi evinize kavuşturduğu gibi kilit değişimi, çelik kapı tamiri, yangın kapısı emniyet kilidi, bina kapısı tamiri gibi hizmetlerde sunmaktadır. Evinize çağırdığınız çilingir size en fazla 15-20 dk içerisinde yanınızda olmalı. Anahtarcılar ve Çilingirler odasına kayıtlı olmalı. Çilingir Fiyatları konusunda size net bilgiler paylaşmalı. Tüm bu kriterlere uyan bir usta ile çalışmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Arayın 15 dakika içerisinde yanınıza gelelim.

Günümüzde çoğu kişi bir şekilde kilit açabilmektedir fakat önemli olan bunu kilide zarar vermeden açabilmektir. Bu yüzden eğer kilidinizin zarar görmesini istemiyorsanız bu işi iyi yapan bir çilingire başvurmalısınız. Çilingirlere Anahtar ve Çilingirciler odasına kayıt olup olmadıklarına teyit etmek için yetki belgesini isteyin, yetki belgesini görmeden lütfen iş yaptırmayın. Son zamanlarda artan bu korsan çilingirciler gerçekten işin ehli olan çilingircilere leke sürmeye başlamıştır ve işin ehli olan ustadan 2 kat fazla ücret talep etmektedirler. Bu yüzden bir korsan çilingir çağırdığınızda hem sizin kazancınız bölünüyor hem de ustanın kazancı azalıyor ve hırsıza davetiye çıkarmış oluyorsunuz. Lütfen korsan çilingircilere dikkat edelim. İşin ehlini çağırarak korsan çilingire göre daha temiz işçilik, sağlıklı ve güvenilir hizmet alabilirsiniz.

Çilingir Mesleğinin Tarihi

Bir çilingir ustası daima dikkatli olmalı ve özenli çalışmalıdır. İşini sabırlı ve sorumluluk almayı bilerek yapmalıdır. Kilit açma esnasında elini pratik bir şekilde kullanmalı görsek zekasının gelişmiş olması gerekmektedir. Hiçbir sağlık sorunu ve sabıka kaydı bulunmaması gerekmektedir. İşini yaparken size açık bilgiler vermeli ve güveninizi kazanmaya çalışmalıdır.

Çilingir Hizmeti
Çilingir

Tarihten bugüne uzun bir yolculuktan sonra çilingir mesleği fazlasıyla değişiklik geçirmiştir. Çilingirler metallere şekil verme, el ile kilitlerin parçaların oluşturma, bozuk kilitleri tamir etme ve anahtar dövebilme bilgisine sahip metal işçileriydi. Yaklaşık 4000 yıl önce eski Mısır ve Babil döneminde başlanıldığı bilinmektedir. O dönemde kapı çubuğunu serbest hareket etmesini önlemek için tumbler prensibini kullanarak ahşap cihazlar üretilmiştir.

Günümüzde çilingir mesleği ise kilitli kalmış kapı, kasa, otomobil vb. açma gibi bunun yanında kapı, kasa onarımları ve kapıyla ilgili tüm üzerinde işçilik yapıyorlar. Ayrıca, hırsızlara yönelik üst düzey güvenlik amacıyla gelişmiş kilitler yapma gibi işlerle uğraşıyorlar.

Çilingir Fiyatları Ne Kadar?

Bu fiyatlar Çilingir hizmetleri Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından düzenlenir fakat piyasaya göre bu ücret değişebilir. Hizmetin verileceği yerin mesafenin uzaklığı ve süresine bağlı olarak da değişebilir. O şehrin nüfus yoğunluğu, ustanın çok olduğu yerlerde rekabet olacağı için bu durumlarda da ücret değişiklik gösterebilir. Profesyonel bir şekilde bu işi yapan bir şirketin esnaflara göre daha fazla fiyat çekebilir.

Korsan çilingirler genellikle işin ehli olan ustalardan daha fazla ücret isterler ve telefonda size söylediği fiyatla işi yaptıktan sonraki fiyatlar çoğu zaman uyuşmaz. Bu yüzden işi yaptırmadan önce birçok çilingirden fiyat isteyin böylece en uygun fiyatı bulabilirsiniz.

Çilingir Kapıyı Nasıl Açar?

Öncelikle bu işi yaptırmak için yetkili ve sertifikalı bir ustayı çağırmalısınız. Çünkü usta maymuncuğu ve diğer kullanacağı aletleri iyi bir şekilde kullanması gerekiyor. Bu aletleri iyi bir şekilde kullanılınca kilit zarar görmez. Bu malzemeleri yasal olarak bizler alamayız çünkü bizim güvenliğimiz için bu aletler ustalık belgesi almış kişilere satılmaktadır. Bu yüzden herkesin kapı veya kilidin nasıl açılabileceğini hırsızların işini kolaylaştırmamak adına herkese söylenilmiyor. Ustalık belgesi almadan çilingir mesleğini yapmak korsan çilingirliğine girer, kurallar ihlal edilmiş olur ve hırsızlık olayları artmasına yol açar.

Genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Duruma göre açık havada da iş yapabilirler. Çalışma ortamı gürültülü ve yağlıdır. Günün her saatinde çalışabilirler. Mesleğin eğitimini, yeterli kişi olduğu takdirde tüm mesleki eğitim merkezlerinin ‘Anahtarcılık ve Çilingirlik’ alanı meslek dalında verilmektedir. Çilingir yeterli düzeyde eğitim ve ustalık belgesini aldıktan sonra yeterli sermayesi var ise kendi iş yerlerini açabilir veya diğer çilingircilerde çalışabilirler. Çilingir mesleği kendi işini kurmak için çok uygun bir meslektir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Bu Site © Ümit Muratoğlu İmzası Taşımaktadır. (0532 ) 670 58 56

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?